Dieta na odchudzanie to nie wszystko – aktywność fizyczna

Na odchudzanie składa się kilka procesów. Dieta jest tylko częścią całej układanki. Podobne znaczenie dla redukcji ma aktywność fizyczna, tudzież trening odchudzający.

Trening na odchudzanie, czyli jak spalać tkankę tłuszczową?
Właściwie to podczas realizacji treningu dochodzi do procesu spalania tkanki tłuszczowej (odchudzania). Wszak, to właśnie wtedy organizm pozyskuje wartości energetyczne z materiału zapasowego. Dieta – owszem, może wymusić na organizmie procesy redukcyjne, ale z całą pewnością nie jest tak efektywna jak trening. Nie oznacza to jednak, że jest mniej ważna.

Warto wiedzieć, że do procesu spalania tkanki tłuszczowej nie dochodzi w pierwszych minutach treningu. Początkowo – organizm pozyskuje energię z materiałów dostarczanych na bieżąco (tj. z pożywienia). Dopiero po kilkunastu minutach (według najnowszych badań po upływie 12-20 minut – w zależności od intensywności). Dlatego też, trening na odchudzanie musi trwać co najmniej kilkadziesiąt minut.

Jak powinien wyglądać trening na odchudzanie?
Poza odpowiednią objętością treningową, szczególną uwagę należy przyłożyć do: intensywności oraz częstotliwości treningu.

Według badań, najefektywniejsza intensywność w przypadku treningu o charakterze redukcyjnym zawiera się w przedziale 60-80% max HR (tętna wysiłkowego). Jeśli zaś chodzi o częstotliwość, to ta powinna być dostosowana do możliwości motorycznych danej jednostki. Nie mniej jednak, w czasie umownym jednego tygodnia – zaleca się realizację minimum pięciu sesji treningowych.

To, co jest istotne jeśli chodzi o założenia treningu odchudzania to także: progresja. Każdy kolejny trening powinien być realizowany z większym obciążeniem. Wynika to z faktu, iż organizm dzięki regularnemu treningowi ma coraz lepszą kondycję. Poprawa wytrzymałości i wydolności – obniża tętno wysiłkowe. Aby utrzymać je na poziomie 60-80% musimy bezustannie podnosić intensywność/obciążenie treningowe.

Jaki trening na odchudzanie jest najefektywniejszy?
Istnieje wiele form treningowych, które pozwalają schudnąć. Wręcz można powiedzieć, że każda aktywność fizyczna cechująca się:

 • Odpowiednia intensywnością
 • Regularnością
 • Objętością

Będzie skuteczna. Nie mniej jednak – w związku z Waszymi oczekiwaniami przedstawiamy pięć ogólnodostępnych, prostych form treningowych:

 1. Bieganie
  Zalecana objętość: 30-60 minut. Tempo: W zależności od zdolności motorycznych organizmu.
 2. Jazda na rowerze
  Zalecana objętość: 60-120 minut. Tempo: 15-20km/h lub więcej. Sugerowane trasy proste, niewyboiste i bez podjazdów.
 3. Pływanie
  Zalecana objętość: 30-45 minut. Tempo: W zależności od zdolności motorycznych organizmu.
 4. Jazda na rolkach

Zalecana objętość: 60-120 minut. Tempo: w zależności od motoryki oraz doboru trasy.

 1. Nordic Walking
  Zalecana objętość: 90 minut: Tempo: umiarkowane bądź szybkie.

Powyższe to tylko przykłady. Równie dobrze możesz przeprowadzić efektywny trening odchudzający na siłowni i/lub w klubie fitness. Pełna dowolność. Pamiętaj również o tym, by trening realizować sumiennie. Pojedyncze sesje treningowe na nic się zdadzą. Regularność jest kluczowa dla osiąganych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *